Hlavní rozdíly ve stravování v teplém a chladném období podle TCM

Podle tradiční Čínské medicíny (TCM( začíná období zimy už v polovině listopadu. A pokud chceme zůstat zdraví, tak je velmi důležité přizpůsobit stravu chladnému počasí a některá jídla omezit, nebo se jim dokonce úplně vyhýbat. Připravila jsem pro vás krátký rozhovor a video s Erikem Palkem, terapeutem TCM, ve kterém jsme shrnuli to nejdůležitější:

Víc o tom, co dělá Erik Palko si můžete přečíst zde >>>

Jaký je rozdíl mezi teplými a studenými potravinami? A co s námi studené potraviny v tomto období udělají?

Zásadní rozdíl je ten, že v zimě je zima a v létě je teplo. To zní logicky, samozřejmě.:-) Ale bohužel to v praxi moc nerespektujeme. Pokud bude velkou část našeho jídelníčku tvořit studené potraviny, tak nás budou vnitřně ochlazovat.

Co je studená (ochlazující) potravina z pohledu TCM?

Ochlazující potravinou nemusí být nutně jen něco skutečné studeného, co vyndáme z lednice. Například mátový čas obsahuje mentol, který ochlazuje, i když ho pijeme teplý. Naopak guláš, který obsahuje maso a pálivé chilli, je svojí povahou teplý a má na naše tělo zahřívací účinky, i když ho budeme jíst studený.

Právě v zimním období je důležité jíst víc takových potravin, které nás zahřejí a omezit ty, které nás ochlazují.

Ale všeho s mírou. Protože když to přeženeme s potravinami, které moc zahřívají, tak to může být kontraproduktivní. Například zázvor je svojí povahou teplý a štiplavý. Tím pádem tělo zahřívá a vyvolává pocení. A to je v zimě něco, co zrovna nepotřebujeme, pokud nejsme nastydlí a nechceme vyvolat pocení, které nám pomůže zbavit se škodlivin z těla. Oblíbený zázvorový čaj by se měl tedy popíjet, když je ho opravdu potřeba a ne jen tak preventivně.

V malém množství do vaření je zázvor v pořádku, dodá do těla trochu tepla a bude nás chránit před chladem. Ve větším množství a při častém používání bude tvořit horko v těle a yangovou energii, která místo toho, aby se v zimě zanořila do hloubky, bude neustále směrovat k povrchu těla.

V zimě je dobrá se vyhýbat velkému množství syrové zeleniny, syrovému ovoci (hlavně tropickému) ale také velkým porcím salátů.

Což neznamená nedoplnit jídlo o malé množství syrové, nebo kvašené zeleniny ale pozor na množství.Například nastrouhané malé množství bílé ředkve (daikonu) s pár kapkami kvalitní sójové omáčky (Tamari je bez lepku) skvěle doplníte třeba maso.

A neměli bychom zapomínat na kvašenou zeleninu, která obsahuje spoustu enzymů a vitamínu které potřebujeme. Když si k jídlu přidáme trochu kvašené zeleniny, zlepší nám to trávení.

Skvělé jsou i luštěniny a obiloviny – potrava našich předků, která se dala jednoduše skladovat klidně celou zimu.

Celkově je tedy lepší více tepelně upravených jídel, dušená, pečená nebo vařená zelenina jako příloha a klidně i víc masových jídel.

Budeme se těšit u dalšího videa!

Maria

PS: Chcete vyzkoušet zdravé recepty bez lepku, mléka a cukru? V kuchařce Chutně bez lepku, mléka a cukru najdete hned 60 jednoduchých receptů pro celou rodinu. Od snídaně až po večeři 🙂

Maria Jurková
Zajímají mě souvislosti mezi jídlem a zdravím. Ráda se cítím dobře ve svém těle a chci abychom já i moje děti byli zdravé. Proto vařím bez lepku, mléka a cukru. Více o mě si přečtěte tady>> Maria je autorkou knihy Chutně bez lepku, mléka a cukru a e-booku 7 dní bez lepku, mléka a cukru.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.