Pohanková mouka: jak ji nejlépe využít?

Vyhýbáte se lepku? Pohanková mouka je skvělou alternativou klasické pšeničné nebo špaldové mouky. Pro mě je pohanková mouka naprostý základ. Používám ji pořád a to jak k přípravě sladkých koláčů nebo bábovek, tak třeba i k pečení chleba. V tomto článku najdete moje tipy, jak ji nejlépe využít a na co si dát pozor.

Pohanková mouka je přirozeně bezlepková, tedy skvělá pro přípravu bezlepkových jídel. To ale neznamená, že pokud nemusíte striktně držet bezlepkovou dietu, tak byste se jí měli vyhýbat. Naopak – byla by to škoda, protože pohanková mouka je zdravá – obsahuje hodně vlákniny, minerály a vitamíny skupiny B.

bezlepková mandlová bábovka
Pohankovo-mandlová bábovka

Na co si dejte během pečení s pohankovou moukou pozor?

Vyvarujte se nahrazení klasické mouky pohankovou v poměru jedna ku jedné:

Pokud začínáte vařit bez lepku, tak vás nejspíš napadlo jednoduše nahradit pšeničnou mouku pohankovou. Ale problém pohanky je její typická výrazná vůně, která vás může překvapit. Hlavně pokud nahradíte 100% mouky v receptu pohankovou, výsledek vás může trochu zklamat.

Vždy je mnohem lepší připravit těsto s jinými přirozeně bezlepkovými moukami, například s mandlovou, rýžovou nebo moukou z teffu. Já k přípravě různých kolářů a muffinů ráda používám právě kombinaci pohankové a mandlové mouky.

pohankové bezlepkove žemle
Pohankovo-mandlové bezlepkové žemle

Věnujte pozornost druhu mouky:

Existují dva druhy pohankové mouky:
První je hrubá (nebo polohrubá) pohanková mouka: Ta se hodí na přípravu kaší a některých typických italských těstovin. Pro pečení koláčů a klasického pečiva je ale nevhodná.

Další je hladká pohanková mouka – ta je perfektní na přípravu různých koláču, muffinů, bábovek nebo z ní klidně můžete upéct chleba. Já jinou pohankovou mouku, než hladkou vůbec nepoužívám.

Přirozeně bezlepkové palařinky z pohankové mouky.
Bezlepkové palačinky s pohankovou moukou

Nejlepší mouka je čerstvě namletá:

Jsem velkým zastáncem domácího kamenného mlýnku, mám ho už několik let. Víceméně už téměř nekupuji mouky ale místo nich nakupuji ve větším balení celá zrna – pohanku, rýži nebo třeba čirok. A pak, když potřebuji mouku, namelu si čerstvou jen v takovém množství, které hned spotřebuji. Mám tak během několika vteřin čerstvě namletou mouku, která je plná živin.

Chápu,, že kamenný mlýnek je dost drahý a zabere místo v kuchyni, takže to není pro každého. Na druhou stranu, pokud plánujete dlouhodobě zdravě vařit, je to podle mého názoru dobrá investice.

Pohanka je skvělou alternativou pšeničné mouky

Chcete vyzkoušet nějaké recepty z pohankové mouky?

Vyzkoušejte třeba tyto bezlepkové žemličky s pohankou a mandlemi. Jsou skvělé. Nebo pohankové palačinky se skořicí, které jsou naše nejoblíbenější víkendovou snídaní 🙂

Budu se těšit zase příště!

Maria

PS: Povedl se vám recept a chcete vyzkoušet další? V kuchařce Chutně bez lepku, mléka a cukru najdete hned 60 jednoduchých receptů pro celou rodinu. Od snídaně až po večeři 🙂

Maria Jurková
Zajímají mě souvislosti mezi jídlem a zdravím. Ráda se cítím dobře ve svém těle a chci abychom já i moje děti byli zdravé. Proto vařím bez lepku, mléka a cukru. Více o mě si přečtěte tady>> Maria je autorkou knihy Chutně bez lepku, mléka a cukru a e-booku 7 dní bez lepku, mléka a cukru.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.