Tyto jednoduché žemličky u nás chutnají všem. A dokonce mají úspěch i u normálně se stravujících členů rodiny – tedy u těch, kteří jsou zvyklí na pšeničný chléb nebo bagety. To je skvělé. 🙂
Na bezlepkové dietě je asi nejtěžší nahradit pečivo. Nerada kupuji už hotové, složením to většinou nebývá nic moc. A chutí často také ne.
Paradoxně pro mě bylo jednodušší si od pečiva všeobecně odvyknout a konzumovat ho méně. A pak také péct vlastní – ale to u nás rozhodně neznamená denně.
Nemám moc ráda pečivo jen z pohankové mouky – i když ji používám často a ráda, tak sama o sobě je dost výrazná, takže ji raději kombinuji s jinými přirozeně bezlepkovými (třeba rýžovou nebo kaštanovou moukou).
V mojí kuchařce Chutně bez lepku, mléka a cukru je hned několik receptů na přirozeně bezlepkové pečivo. Třeba jednoduché bagetky nebo mini-pizzy ještě nikdy nezklamaly. 🙂
V tomto receptu jsem použila pohankovou mouku v kombinaci s mandlovou.
Mandlová mouka toto přirozeně bezlepkové pečivo krásně zjemní, takže pohanková chuť, která nemusí každému vyhovovat, není tak výrazná. Žemličky jsou měkké a v igelitovém sáčku vydrží bez problémů i do druhého dne (řekla bych i do třetího).
Protože žemličky neobsahují lepek, tak i když jsou měkké, tak po zakousnutí nepřipomínají „normální“ chléb (resp. jiné pečivo) – nejsou takové „tahavé“ a konzistencí jsou spíš někde mezi buchtou a chlebem. Ale chuťově moc dobré, takže se toho nemusíte bát. A jestli hledáte zdravou bezlepkovou alternativu pečiva, tak je určitě vyzkoušejte.
K přípravě všech těst používám kuchyňského robota. Je to z toho důvodu, že bezlepková těsta se chovají jinak – nedrží tvar a jsou lepkavější než těsta s lepkem – takže je to opravdu velká úspora práce a času.
Povedl se vám recept a chcete vyzkoušet další? V kuchařce Chutně bez lepku, mléka a cukru jich najdete hned 60. Víc o kuchařce >>>
Vyzkoušené, výborný a super rychlý recept. Děkuji
Dobrý den, děkuju 🙂 Jsem ráda, že vám chutnaly!
Dobrý den, lze případně místo pohankové použít rýžovou nebo kukuřičnou mouku? Děkuji.
Dobrý den, nemám to vyzkoušené. Ale myslím si, že by to neměl být probém. Dejte vědět, jestli to vyzkoušíte 🙂
Dobrý den, není u pohankovo mandlových žemli omyl doba pečení 40 až 45 min.? Zdát se mi to moc na tak málo těsta. Děkuji předem za odpověď.
Jitka Ottová
Dobrý den, ne – je to opravdu 40-45 minut v mojí troubě. Je možné že to u vás bude o trochu méně, každá trouba peče trochu jinak. Ale mělo by to být podobné. 🙂
Tak jsem je zkusila taky, ale neměla jsem doma pohankovou mouku, tak jsem si namlela pohanku v thermomixu. No výsledek teda nic moc příště zkusím dodržet recept úplně …
Dobrý den, omlouvám se že píšu až teď – obšas tady komentáře nevidím. Já melu ponahku v kamenném mlýnku – je tak úplně hladká a skvěle se z ní peče. V termomixu to jde také ale přijde mi taková hrubší, trochu jiná. Ale zrovna u tohoto receptu by to tolik vadit nemělo. Ostatní jste připravila podle receptu?
Dobrý den, nemohu psyllium, mohu jej něčím nahradit? Děkuji. Petra
Dobrý den, u sladkých receptů většinou doporučuji nahradit jidnou vlíkninou – např. nastrouhaným jablkem. U těch žemliček si to umím představit s nastrouhanou mrkví, nebo cuketou. Ale vyzkoušené to nemám, tak vám přesné poměry neřeknu:-)