Také rádi jezdíte na výlety a často řešíte, co s sebou vezmete k jídlu? Já rozhodně. 🙂 Jíme totiž příliš často mimo domov na to, abych nad tím mohla mávnout rukou.
O to víc během prázdnin. K létu patří různé výlety a ne vždy je snadné obstarat si na cestách jídlo, které je zdravé, natož aby ještě bylo přirozeně bez lepku, mléka a cukru.
Jestli to máte podobně, jako já, tak čtěte dál. V tomto článku najdete několik mých tipů, jak řešit zdravé jídlo na cestách. Jsem totiž přesvědčená o tom, že i na výletech můžeme jíst jídlo, a ne jen nějaké nezdravé náhražky.
Jídlo na cestách, to je věčné těma :-). Ale musím uznat, že za posledních pár let vidím obrovský pokrok směrem ke zdravé stravě. A také pořád přibývá restaurací, kde už je celkem velký výběr jídel, a často bývají v nabídce i takové jídlo, které je přirozeně bez lepku a mléka. Jsem za to moc ráda.
Dopolední svačinky a něco ke kávě.
Klasika.. jsme venku, do oběda je daleko, ale všichni máme hlad, nebo nás honí mlsná.
Dřív jsem to řešila tak, že jsme si prostě sedli někam do cukrárny a dali si něco dobrého. To už dnes nechci, i když… tu kávu si dám pořád ráda kdykoliv a kdekoli.
Takže musíme najít najít něco dobrého k jídlu, co nám ale zároveň nebude škodit. To je jinak skvělý způsob jak naučit děti přemýšlet o jídle: 🙂
Z místného obchodu nebo večerky většinou tedy odcházíme s: banány, oříšky, pistáciemi, arašídy, v sezóně máme i meruňky, borůvky nebo jahody.
Baví mě pozorovat, jak se děti krásně učí rozlišovat mezi jednotlivými potravinami v obchodě.
Jen jedna věc je důležitá: nespěchejte a dělejte to pořádně
Pokud to, co najdou, není vhodné, vysvětlete jim to a najděte místo toho něco vhodnějšího. Nebo toho kupte jen minumum na úkor zdravějších potravin. Dětskou vynalézavost ve smyslu – co bychom si mohli dát ke kafi, jen tak něco nezastaví a stačí, když najdete zdravější alternativu. Je toho dost 🙂
Já už dlouho nechci nějaký přeslazený smetanový dort nebo třeba větrník. Chci si prostě koupit jídlo a chci se po něm cítit dobře. Ne zaplácnout se čímkoliv…
Džusy a limonády omezte na minimum. Ty jsou opravdu k ničemu, takže si je nechte jen jako příležitostné zpestření (a naučte se pít k jídlu vodu).
Pokud máte možnost, připravte si zásobu ořechových tyčinek. Jsou hotové za chvilku, v lednici vydrží klidně 2 týdny a budete je mít po ruce až se budete chystat na výlet.. Recept najdete v e-booku 5 ořechových pochoutek, který si můžete stáhnout zdarma zde >>
Co s sebou na výlet?
Na dopolední svačinku mám většinou ovoce nebo třeba nějaké muffiny, případně domácí cereální tyčinky (recepty z e-booku zdarma 5 ořechových pochoutek >>>).
Pokud sebou máte přenosnou ledničku, pak jsou skvělé svačinky do skleničky (recept na borůvkovou svačinku najdete zde a na ananasový cheesecake zde).
Často se setkávám s tím, že to nakonec chtějí i ostatní děti.
Je skvělé, že poslední dobou stále víc lidí (a hlavně rodičů) přemýšlí o stravě. Mám z toho velkou radost, protože každý další rodič, který začne přemýšlet o stravě svých dětí, se počítá.
Když chcete mít jistotu zdravého obědu, připravte si ho. Budete vědět, co děti jedí, a nebudete muset hledat narychlo restauraci a vybírat ‚vhodné jídlo‘.
Já jídlo s sebou připravuji celkem často. Oběd v létě ráda řeším nějakým studeným rýžovým nebo těstovinovým salátem.
Tip na jednoduchý salát z uvařené rýže s kombinací: Cherry rajčátka, sladká kukuřice, uvařený hrášek (mražený – vařím společně s rýží), tuňák (idálně ve skle). Promíchám, přidám himalájsou sůl, čerstvě mletý pepř a olivový extra-panenský olej.
Pro dopělé ještě do krabičky přidávám nakládané olivy a sušená rajčata. Během chvilky mám hotový oběd pro všechny a můžeme vyrazit. A když ho náhodou připravíte víc, tak vydrží v lednici do druhého dne.
Skvělým obědem můžou být bezlepkové wrapy, které můžete naplnit každému členovi rodiny podle toho, co má rád. Možnost je opravdu hodně, u nás vedou:
Dalším skvělým obědem na cesty může být domácí zeleninové sushi – jen se zeleninou, avokádem a nějakou pomazánkou. Je to jistější bez syrových ryb – hlavně v teplém počasí.
Restaurace
Jasně, někdy se tomu nevyhneme:-) Většinou vybírám mezi plátkem masa s vařenými brambory a čerstvou okurkou, polévkou nebo rizotem bez sýru. Nemusím řešit celiakii ani kontaminaci, takže v naprosté většině si vybereme.
A když to jinak nejde, tak jdu cestou ″nejmenšího zla″. A hlavně bez výčitek. Ty totiž ničemu nepomůžou. Jsem zastáncem dlouhodobého zdravého stravování, a ne nějakých jednorázových výčitek, ″protože to nevyšlo″. Zdravé stravování opravdu není závod na čas.
Když je velké teplo, tak si někdy dáme i zmrzlinu.
No a co? Nechci jít cestou zákazů, nevidím v tom smysl. Snažím se vybrat to nejvhodnější z aktuální nabídky. Když už kupovanou zmrzku, tak raději kvalitní italskou, než barevné balené nanuky s dlouhou trvanlivostí. Bohužel čím víc je produkt určený dětem, tím bývá sladší s horším složením, všimli jste si toho?
Je jen důležité aby to nebylo na denním pořídku. Na to pozor, protože hranice mezi ″někdy″ a denně (nebo téměř denně) je opravdu tenká.
Jinak zmrzliny doma jíme, a to ve velkém. 🙂 Jednak máme v Itálii o něco delší a teplejší léto, a pak také opravdu moc ráda připravuji různé domácí zmrzliny a nanuky.
Je to totiž ta nejlepší svačinka, která navíc klidně počká pár týdnu v mrazáku a pak je po ruce, když potřebujete. Naše nejoblíbenější recepty na domácí zmrzky najdete tady >>>
A k jejich přípravě vám stačí mixér a mrazák, takže je můžete rychle připravit třeba i během dovolené. E-book plný receptů na domácí zmrzliny najdete zde >>.
Doufám, že jsem vám tímto článkem trochu inspirovala, jak řešit jídlo na výletech s dětmi, i když chcete jíst zdravě. Je to o něco složitější, to ano. Taky to chce trochu organizace. Ale rozhodně to není to nic nemožného. Ve finále přípravou domácího jídla často i ušetříte.
Mějte se krásně!
Maria
PS: Naše oblíbené recepty na domácí zmrzliny najdete zde >>>
PSS: E-book zdarma, ve kterém najdete 5 receptů na zdravé svačinky najdete zde >>>
Děkuji za úžasný článek. Uvažuji o stravě bez mléka pro sebe, po pravdě ale nevím, jka nahradit bílkoviny. Mám lehkou nadváhu, báječný jídelnicek na míru, který mi vyhovuje, poslední dny ale mám pocit, že je toho tvarohu, jogurtu a sýrů na mě moc. Ale bílkoviny jsou mi třeba, sportuju… Jak řešíte bilkoviny vy?
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, z čeho děláte bezlepkové wrapy, nedaří se mi sehnat bezlepkové tortilly. Děkuji, AN
Dobrý den,já dělám spíš různé přirozeně bezlepkové pečivo ale wrapy kupuji kukuřičné.