Domácí vývar je skvělým základem pro spoustu dalších jídel. Mužete ho připravit v pomalém, tlakovém nebo normálním hrnci. Zeleninový nebo z kostí. Postupy popisuji v tomto článku.:-)
Dobrý vývar je základ – od podzimu do jara ho připravuji opravdu často. Polévka připravená s vlastním vývarem bývá chutnější a obsahuje mnohem víc živin. Většinou střídám dva základní typy vývarů:
K jeho přípravě využívám krom slupek od brambor snad všechny odřezky, slupky natě a jiné „nehezké“ zbytky bio zeleniny, himalájskou sůl, kousek mořské řasy kombu a černý pepř. Vařím ho v tlakovém hrnci asi půl hodiny.
Zeleninový vývar je skvělým základem třeba na krémovou batátovou nebo jednoduchou pórkovou polévku.
K jeho přípravě používám krom zbytků zeleniny, soli, pepře a lžičky vinného octu i kousek hovězí kosti (bez masa, nebo jen s minimem). Je to jediný druh masového vývaru, který používám. Dodá totiž krom spousty minerálů i velmi výraznou chuť nejen polévkám, ale například i italskému risottu.
Malé kusy syrové kosti na vývar se dají pohodlně zamrazit. Je to ideální řešení, když například seženete větší množství najednou z dobrého (nebo bio) chovu.
Nechte si je nařezat na menší kousky a ty pak můžete rovnou z mrazáku přidávat do vody se zeleninou před vařením. Použijte mrazicí sáčky – je to pohodlnější.
Někdy ho nechám pomalu vařit i 20 hodin. Ale pokud nemáte pomalý hrnec, vůbec nic se neděje – vývar samozřejmě můžete připravit i v normálním hrnci – nechte ho “táhnout“ na nejnižším plameni s pokličkou co nejdéle.
Nestíháte nebo nehcete přirpavovat domácí vývar? Naštěstí se už dnes dají pořídit kvalitní bujóny, které jídlo skvěle dochutí a přitom ve složení nic nevhodného není…
Dejte si jen pozor, aby složení neobsahovalo: kvasnicový extrakt nebo výtažek, sójový hydrolyzát, bílkovinný extrakt nebo hydrolyzát, nebo dokonce hydrolyzované rostlinné bílkoviny.
Já jsem po několika pokusech „kup a vyhoď“, (nebo lépe „kup a daruj“) objevila tento od Rapunzel, a pokud nemám vlastní vývar tak nahrazuji tímto. V jeho složení jsme nenašla nic jiného, krom zeleniny, mořské soli, slunečnicového oleje a mouky z celozrnné rýže.
Ale podle toho, co jsem vyzkoušela, je chuťově asi nejblíž té klasické kostce.
A ještě jedna věc. Kupuji jen zeleninový bojón, na ten masový se nějak necítím. Možná je to nějaké nastavení jen v mé hlavě. Ale mám to tak, že masový vývar mám buď vlastní čerstvý, anebo… nemám (takže bohužel často nemám).
Tolik k bujónům a vývaru 🙂
Mějte se krásně!
Maria
Chcete vyzkoušet nějaký nový zdravý recept a překvapit své blízké?
V kuchařce Chutně bez lepku, mléka a cukru najdete víc než 60 receptů. Od snídaně až po večeři a všechny přirozeně bez lepku, mléka a cukru: Víc o kuchařce >>>