Máslo z lískových ořechů (recept a pár tipů navíc).

Máslo z lískových oříšků

Máslo z lískových oříšků mám moc ráda, je jednoduché a plné živin. A dobré. 🙂 Připravuji ho celkem často, protože má dost široké využití.

Můžete ho použit místo „normálního“ másla a připravit tak vláčné koláče, náplně anebo polevy. Nebo si z  něj připravit jednoduchou a zdravou domácí “Nutellu“. To je jeden z oblíbených receptů z nové tištěné kuchařky„Chutně bez lepku, mléka a cukru“

V každém případě by Vám oříškové máslo doma chybět nemělo. To domácí, na rozdíl od kupovaného, má trošku jinou konzistenci, je takové hustší. Osobně si myslím, že je to z velké části z těchto dvou důvodů:

1. Mixérem:

Je jasné, že k výrobě domácího ořechového másla potřebujete opravdu výkonný. I když používám Thermomix a mixuji dlouho, ještě nikdy se mi nepovedlo ořechové máslo, které by bylo stejné konzistence jako to z obchodu. Myslím, že ani nejvýkonnější mixér určený pro domácí použití se nemůže srovnávat s těmi, které mají k dispozici ve velkovýrobnách.

Pokud máte takový mixér, který dokáže to, co ty ve velkovýrobnách, dejte mi vědět… Budu si ho přát k letošním Vánocům. 🙂

2. Přidané oleje:

V některých receptech najdete doporučení přidávat k ořechům i nějaký olej, nejčastěji ořechový nebo sezamový. Já to dělám dost nerada, a to hned ze dvou důvodů:

Zaprvé: Většinou takový doma nemám a přidávat olivový olej do ořechového másla se mi nechce.

Jsem přesvědčená, že tam prostě nepatří. Kokosový přidávám zase nerada z toho důvodu, že už při pokojové teplotě tuhne, a já skladuji ořechové máslo v lednici, takže tím té žádané tekutější konzistence také nedosáhnu (spíš naopak, i když chuťově se určitě hodí lépe než ten olivový). Olivový a kokosový olej jsou jediné oleje, které mám doma vždy a za každých okolností.

Myslím si, že ve většině kupovaných ořechových másel je nějaký přidaný olej, i když to třeba není specificky uvedené ve složení. Pokud jde o kvalitní produkt, tak to ale nevadí, jen jednu důležitou věc je potřeba si pohlídat – co nejdříve ho spotřebovat, ořechy totiž bohužel rychle žluknou.

Zadruhé: Chci máslo jen z oříšků, maximálně s troškou vanilky, chodíme ho totiž s dětmi uzobávat s kouskem hořké čokolády.:-)

Ona je všeobecně kombinace lískových oříšků a hořké čokolády nebezpečná. 🙂 Takže ať je klidně trošku tužší, aspoň se nám lépe nabírá.

Já jsem zařadila domácí ořechová másla po návštěvě u známé homeopatické lékařky Vladimíry Strnadelové, která mi vysvětlila, že ořechy začínají žluknout už po týdnu. Když si uvědomím, že kupované ořechové máslo může být v obchodě klidně dva roky, než se dostane k nám na stůl, nutí mě to připravovat to domácí.

A ještě jeden tip navíc:

Mám zkušenost, že většina mixérů vytvoří lepší ořechové máslo, když použijete větší množství ořechů. Já vím, ořechy nepatří mezi nejlevnější suroviny a také si někdy říkám, jestli ho potom rychle spotřebujeme.

Ale mám vyzkoušené, že pokud použiji méně než 150–200 g ořechů, máslo není tak hladké. Je z toho pak spíš taková lepkavá mouka. Takže udělejte ho víc, domácí Nutella to kdyžtak jistí. 🙂

Tak a teď konečně ten recept: 

 • 150 g lískových ořechů
 • vanilka (nemusí být)
 1. Ořechy omyjte pod studenou vodou a vysušte na pánvi. Nechte úplně vystydnout, protože jestli budou ořechy jen trochu teplé, máslo se nepovede. (Pokud nemáte čas, můžete tento krok vynechat – na výslednou chuť to má jen malý vliv.)
 2. Rozmixujte na nejvyšší možnou rychlost. Nejdříve budete mít ořechovou mouku, postupně se z ořechů bude uvolňovat tuk a mouka se začne přeměňovat na máslo. Ze začátku je nutné několikrát ořechy stěrkou nahrnout ke dnu mixéru a znovu mixovat.
 3. Pokud to nejde jinak, přidejte trochu oleje.

To je všechno. 🙂 Uskladněte v lednici a spotřebujte co nejdříve.

Na fotce vidíte máslo ze 150 g ořechů a vanilky, bez přidaného oleje.. Nakonec ho není tolik, aby se nedalo rychle spotřebovat, nemyslíte?

Máslo z lískových oříšků

Chcete vyzkoušet nějaký nový recept a překvapit své blízké?

Stáhněte si zdarma eBook:

5 ořechových pochoutek nejen pro děti“  a připravte si něco dobrého ke kávě. Recepty jsou přirozeně bez lepku, mléka a samozřejmě cukru :-).

Maria Jurková
Zajímají mě souvislosti mezi jídlem a zdravím. Ráda se cítím dobře ve svém těle a chci abychom já i moje děti byli zdravé. Proto vařím bez lepku, mléka a cukru. Více o mě si přečtěte tady>> Maria je autorkou knihy Chutně bez lepku, mléka a cukru a e-booku 7 dní bez lepku, mléka a cukru.
Komentáře
 1. Jitka napsal:

  To vypadá velmi dobře. Mám doma Vitamix, takže stahuju receptíky na pochoutky a děkuji.

  • Maria Jurková napsal:

   Dobrý den, já používám Thermomix ale i Vitamix je skvělý:-). Doufám, že se Vám recepty budou líbit!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.