15x proč se vyhýbám cukru

15x proč se vyhýbám cukru

Snídám na terase svou oblíbenou domácí granolu, dávám si kávu s trochou rostlinného mléka a přemýšlím, jak velkou změnou jsem za posledních pár let prošla.

Děti jsou s tátou a já mám konečně trochu času sama pro sebe.
Doma je nezvyklý klid a já projíždím staré fotky. Našla jsem 12 let staré – z naší první společné dovolené s mým tehdejším partnerem.

Dívám se na sebe. Já a moje o dost oplácanější tělo, než mám dnes.
Vypadala jsem jinak a jinak jsem přemýslela. O jídle teda vůbec. 🙂

2009-2010 – takhle jsem vypadal než jsem měla děti.

Potom se nám narodily dvě děti, a protože měly zdravotní problémy, musela jsem jídlo začít řešit. Ze dne na den jsme tak já a děti prošly totální změnou jídelníčku.

Nejdřív jsme vysadily mléko, potom lepek.

Vůbec to nebylo lehké , ale výsledky úpravy stravy se dostavily opravdu rychle, a tak nebylo co řešit.

Společně připravené mandlovo-borůvkové muffiny.
Mandlové sušenky, domácí a zdravé. Bez lepku, mléka a cukru.
Mandlové bezlepkové sušenky s domácí čokoládovou polevou.

Takže bez lepku a bez mléka. Dalším logickým krokem byl cukr.

Proč? Protože cukr je regulérní droga, nic jiného.

Nevěříte mi? Tak zkuste vydržet jeden jediný den bez cukru. Jen na ovoci. Žádný cukr do kávy, žádnou čokoládu, žádný kupovaný koláček ke kafi. Prostě vůbec nic s přidaným cukrem. Jen jeden den. Je to těžké?

Zkuste si kávu osladit méně, je to jen zvyk a brzy oceníte skutečnou chuť kávy
Skutečná káva chutná lépe bez cukru 🙂

Mně se to ještě za poslední tři roky na 100 % nepovedlo. Ani ten jeden den. A to nesladím kávu ani čaj, skoro. pořád připravuji zdravě oslazené svačinky a krom kvalitní hořké čokolády nemám domá žádné komerční sladkosti. Ale stejně si většinou večer dám ráda kousek hořké čokolády, nebo když jsme na večeři, tak ochutnám něco sladkého. Tak jako v létě špatně odolávám zmrzlině.

Je to logické, cukr mě provází od mala. Pamatuju si, že jsem jako malá nechtěla ani jahody nebo borůvky, pokud nebyly posypané cukrem.

Tuhle cukrovou bitvu jsem ještě nevyhrála. Ale jsem na cestě a vidím neuvěřitelné výsledky. A každý krok tím správným směrem se počítá, ne?

Mini-cheesecaky s čokoládovou polevou a malinami
Kokosové cheesecaky: Recept e-booku 7 dní bez lepku, mléka a cukru.

K omezení cukru bych nejraději motivovala každého, a tak vám napíšu svých 15 důvodů, proč se cukru snažím vyhýbat, co nejvíc to jde.

Jsou to mé zkušenosti za posledních pár let a berte to jako malou inspiraci.

  1. Mám dvě úžasné děti a nechci, aby byly tlusté (děti opravdu nepřibírají ze zdravých tuků nebo vajíček, jak se donedávna věřilo).

2. Nechci, aby jim kolísala hladina cukru. Nemám na to nervy a jsem na ně pak nepříjemná, i když za to nemůžou.

3. Nechci, aby měly zkažené zuby. Ani ty mléčné, které vypadají. Zkažené zuby mají přímou souvislost s jídlem. Tečka.

4. Nechci, aby byly nemocné. Cukr podporuje zánětlivé procesy v těle. Proč trávit čas doma a nemocní, když můžeme být na výletech?

5. Chci jim předat zdravé stravovací návyky. Je to zvyk na celý život a z toho, co se člověk naučí v dětství, pak nevědomky čerpá i v dospělosti.

6. Cukr mi bere energii. Nejdřív ji naoko dodá, ale pak je to horší. Tak k čemu?

7. Chci vědět, jak chutná skutečná káva nebo čaj. Nepotřebuji přebít jejich skvělou chuť cukrem.

8. Líp se mi cvičí a je to dřív vidět.

9. Už dlouho mě nepřepadává vlčí hlad v polovině dopoledne. (To neznamená, že nesvačím. Jen to není tak urgentní.)

10. Mám mnohem lepší pleť. Stárnu, samozřejmě, ale moje pleť je lepší, než když mi bylo 20.

11. Nekazí se mi zuby. V prvním těhotenství jsem jedla dost cukru a bylo z toho sedm kazů a dva mrtvé zuby. Během druhého těhotenství jsem již cukr výrazně omezila a měla jsem jeden malý kaz. Od té doby mám klid.

12. Netrápí mě kvasinky – to opravdu nemá tak moc společného s intimním životem. Byla jsem chronicky léčená už ve 14 letech. Kdybych tehdy věděla, že kvasinky žijí jen z cukru, tak bych si té mléčné Milky (a Kofily, Bounty nebo Snickers tyčinek) asi kupovala méně.

13. Vyčistily se mi chuťové pohárky. A to úplně neskutečně. Když omezíte cukr, za pár týdnů budete mnohem více vnímat nejen sladkou chuť, ale i všechny ostatní. Je to, jako kdybyste znova poprvé ochutnali všechna jídla. Podobné je to i se solí.

14. Je to normální droga. A je prokázáno, že mnohem víc návyková než třeba cigarety nebo alkohol. Ale protože je společensky přijatelná, tak to bohužel málokdo řeší.

15. Protože se nechci točit v cukrovém začarovaném kruhu. Čím víc se nadopujete cukrem, tím víc ho potřebujete. Výsledek? Vyčerpání a špatná nálada.

Myslím, že důvodů existuje určitě víc, ale i tyto úplně postačí k tomu cukr co nejvíc omezit. Aspoň dětem. 🙂

Říkate si, že je to těžké, protože cukr je všude?

Ano, to je pravda, a pokud se budete spoléhat na jídlo venku, v restauracích a u stánku, tak se cukru nejspíš nevyhnete.

Ale můžete se mu co nejvíce vyhýbat. Vyzkoušejte to s našimi nejoblíbenějšími recepty. Připravila jsem pro vás e-book s recepty na celý týden. Od snídaně až po večeři, pro celou rodinu a samozřejmě bez lepku, mléka i cukru.

Protože bez cukru neznamená bez sladkého. My milujeme sladké snídaně i sladké svačinky. Jen nechceme nálož cukru (ani toho třtinového).

Kaštanové palačinky s čokoládovou polevou. Recept z e-booku 7 dní bez lepku, mléka a cukru.

Doufám, že jsem vám tímto článkem dodala trošku motivace. Nemusíte cukr hned vysadit na 100 %…

Ale už jen to, že začnete přemýšlet o tom, jak ho omezit v každodenním životě, je velký krok k tomu, abyste si na vlastní kůži vyzkoušeli, jak moc je to bez cukru lepší.

Vařím bez lepku, mléka a cukru.

Ale z těchto tří věcí považuji cukr za nejhorší, protože od lepku nebo mléka si odvyknete relativně v pohodě. Od cukru ne.

Čokoládové bábovičky bez lepku, mléka a cukru.
Kokosovo-čokoládové bábovičky s malinami. I takto může vypadat zdravá svačinka pro děti:-)

Zkuste to udělat pro sebe i své děti, změnu pocítíte opravdu brzy. Uvidíte, že si toho všimne i vaše okolí.

Mějte se krásně, a jestli máte zkušenosti s omezením, nebo dokonce vysazením cukru, podělte se do komentáře. Zajímá mě to. 🙂

Maria

PS: Recept na tu domáci granolu, kterou jsem snídala, najdete v e-booku 7 dní bez lepku, mléka a cukru. Krom tohoto receptu v něm najdete ještě dalších, téměř 40, zdravých receptů pro celou rodinu.

Maria Jurková
Zajímají mě souvislosti mezi jídlem a zdravím. Ráda se cítím dobře ve svém těle a chci abychom já i moje děti byli zdravé. Proto vařím bez lepku, mléka a cukru. Více o mě si přečtěte tady>> Maria je autorkou knihy Chutně bez lepku, mléka a cukru a e-booku 7 dní bez lepku, mléka a cukru.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.