Jak naučit děti na zdravou stravu?

Otázka za milion:-) Všechny to chceme ale ono to není tak jednoduché. V tomto článku najdete pár mých postřehů a co považuji za zásadní, pokud doma chcete jíst zdravě z nezbláznit se z toho. Níže najdete i krátké video (8 minut)

Jak naučit děti na zdravou stravu určitě řeší spoustu z nás. Není to jednoduché a bude to běh na dlouhou trať. Ale v každém případě to stojí za to a je skvělé, že jste se rozhodla. 🙂

Existují takové 2 základní výchozí situace a nejspíš se nacházíte v jedné z nich:

1. Chcete jíst zdravě a máte ještě malé děti.

Skvělé máte vyhráno! Aspoň z větší části rozhodně. Faktem totiž zůstává, že do určitého věku rozhodujete o stravě dítěte vy. Můžete se tak úplně bez problému vyhnout všem barevným jogurtům a jiným “pseudosvačinkám“. Je to na vás. Ano samozřejmě, ono to nepůjde donekonečna a dřív nebo později se dítě s nějakou nevhodnou stravou potká. Ale…

Je obrovsky rozdíl když je dítě zvyklé na zdravé jídlo, pak se na nějaké oslavě nebo dovolené potká s něčím nezdravým, sní to, ale po návratu domů se pokračuje ve zdravém stravování.

Není to tedy tak, že např. 5-tileté díte, má základ jídelníčku složený z totálně nezdravého jídla. Zdravé jídlo je základ, a v naprosté většině se v tom pokračuje, takže se tolik neděje.

Tohle je ta nejjednodušší cesta, jak naučit děti na zdravou stravu. Hlavně pro vás, protože vy připravujete zdravá jídla pro vás, rovnou na to naučíte i děti a ve finále si na to zvyknete e bude to pro vás i děti normální.

Nemusíte se to znovu učit, plánovat, nebo přemýšlet o tom, jestli jim to bude chutnat nebo ne. Jednou se to naučíte a pak už to umíte. Dítě má zdravý základ a vy zdravé jídlo. Podle mě je to ta vůbec nejlepší varianta.

Druhá (a rozhodne častější situace) je o něco těžší.

2. Chcete jíst zdravě ale už máte strarší děti, které jsou zvyklé na něco jiného.

Jsem přesvědčená o tom, že nejdůležitější je v tomto případě nenutit. Mnohem lepší je jít příkladem. Tohle je to opravdu důležité, vím o čem mluvím.

To, že chcete žít zdravě a rozhodnete se změnit jídelníček je totiž vaše cesta. Nemusí to být to cesta všech členů rodiny, kteří s vámi bydlí. Je vaše a oni se buď přidají anebo ne. Nemůžete je nutit a čím víc to budete dělat na silu, tak o to víc to bude drhnout a o to víc to bude složitější. Zkuste se k tomu postavit tak, že je to vaše cesta a ostatní se přidají. Možná ne hned, možná ne na 100 procent ale určitě se aspoň z části přidají.

Vysvětlujte, proč jste se takto rozhodla. Děti jsou malé ale nejsou blbé a když jim logicky vysvětlíte vaše proč, tak jim to v hlavě zůstane a minimálně o tom budou přemýšlet.

Máte dospívající dceru? Skvělé, určitě se chce líbit, jako všechny ženy:-) Můžete jí vysvětlit, že jíte víc zeleniny a přirozených potravin třeba proto, že chcete mít hezkou postavu, jíte ořechy a semínka protože obsahují oleje a ty jsou dobré na kůži. Že do sebe nebudete cpát cukr, a ukázat jí, jak vypadá celulitida. Myslíte, že ji chce? Jasně, že ne:-) Možná ji nemá jako náctiletá ale bude ji chtít mít v pětadvaceti? Nevěřím tomu, že ji to nebude zajímat a nezačne aspoň ochutnávat zdravější jídla a trochu o tom přemýšlet.

Nemusí to být hned všechno na 100 procent. Stačí malé ale důsledné kroky.

Dokážete nahradit 4 jídla týdně nějakou zdravější alternativou? Super.

Dokážete nahradit jedno jídlo denně? Výborně – To je 30 jídel měsíčně, nebo také 360 jídel ročně. To vůbec není málo a možná pak zjistíte, že místo jednoho jídla denně dokážete nahradit i 2 jídla denně. Úžasné.

Wafle z kaštanové mouky. Recept najdete u mě na blogu (zdravé sladkosti)

A nemusí to byt nutně jídlo bez lepku, mléka a cukru. To je naše cesta, která vyhovuje nám ale pro vás to může být něco jiného. Může to být třeba jen to, že vysadíte cukr. Nebo omezíte, protože vysadit cukr není vůbec nic jednoduchého. (víc v článku tady >>>)

ořechovo-skořicové muffiny bez lepku
Ořechovo-skořicové muffiny. Recept najdete u mě na blogu (zdravé sladkosti)

Nebo se vám podaří 2x týdne upéct nějaký zdravý koláč? Výborně. Nemusí to být na 100 procent a dokonalé. Ale když půjdete příkladem a budete to dělat s láskou, vysvětlovat, stát si za tím ale nebudete ostatní nutit, tak jsem přesvědčená o tom, že se přidají.

Mějte se prima a já se budu těšit zase příště!

Maria

PS: Chcete vyzkoušet nějaký nový recept a překvapit své blízké?

V mojí kucařce jich najdete hned 60. Od snídaně až po večeři a všechny přirozeně bez lepku, mléka a cukru. Víc o kuchařce >>>

Maria Jurková
Zajímají mě souvislosti mezi jídlem a zdravím. Ráda se cítím dobře ve svém těle a chci abychom já i moje děti byli zdravé. Proto vařím bez lepku, mléka a cukru. Více o mě si přečtěte tady>> Maria je autorkou knihy Chutně bez lepku, mléka a cukru a e-booku 7 dní bez lepku, mléka a cukru.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.